english version česká verze
ALV - ČLENSKÁ SEKCE
Jméno:
Heslo:
  NOVINKY - ARCHÍV
  10.10.2019

  e-SALON - Veletrh čisté mobility

  Historicky první veletrh v Česku, jehož tématem byla čistá mobilita, se konal v polovině listopadu v pražských Letňanech. Kromě mnoha premiér elektromobilů od významných značek byly představeny i jiné alternativní pohony.
  Mezi 80 vystavovateli bylo zastoupeno také letectví - na výstavní ploše se skvěla dvousedadlovka ?NIX a představen byl vírník, schopný letu ale také jízdy na pozemních komunikacích.
  Detailní informace najdete na stránkách veletrhu.
  K dispozici je také rozhovor viceprezidenta LAA ing. J. Fridricha o elektroletech české výroby, který najdete na tomto odkazu.

  -- kancelář ALV --
  24.09.2019

  Letecký (obchodní) most ČR - USA

  Největším zahraničním obchodním partnerem ČR mimo EU jsou USA - a v leteckém a kosmickém průmyslu jsou také největším zahraničním investorem. Přesto se do USA vypraví vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s cílem posílit povědomí o inovativním Česku, neboť potenciál amerického trhu naše firmy nevyužívají tak, jak by vzhledem k jeho velikosti mohly.
  Více najdete na webové stránce Newsroom leteckého průmyslu, nebo na sociálních sítích (FB i Twitter) a také na stránce MPO.

  -- kancelář ALV --
  13.09.2019

  Panelová diskuse na MAKS 2019

  U příležitosti české oficiální účasti na veletrhu MAKS 2019 poskytl prezident ALV Josef Kašpar rozhovor ruskému deníku Kommersant, který je jedním z nejrespektovanějších ruských ekonomických médií v RF. Ing. Kašpar v rozhovoru představil aktuální stav českého leteckého průmyslu a definoval klíčové rozvojové projekty, včetně mezinárodní spolupráce. Pozornost věnoval rověnž české stopě ve vesmíru a výzvám revoluce označované jako New Space. Online verze rozhovoru je zde: www.kommersant.ru.
  Kromě toho jsou k dispozici:

  -- kancelář ALV --
  11.09.2019

  Ozvěny české účasti na MAKS 2019

  Online speciál deníku Kommersant (obdoba českého ihned.cz), který pojednává o české účasti na letošním ročníku leteckého veletrhu MAKS, je zde: www.kommersant.ru.

  -- kancelář ALV --
  14.06.2019

  VZLÚ představí na aerosalonu Le Bourget žáru odolný kompozitní demonstrátor interiérového panelu

  VZLÚ se v rámci programu P7 „Mitigate risks of fire, smoke and fumes“ společně s DLR a ALENIA podílí na vývoji kompozitních materiálů, které omezují možnost vzniku a šíření požáru a následnému vzniku nebezpečných zplodin hoření ve vnitřním prostoru letadel. V rámci řešení projektu FSS byly vyvinuty kompozitní sendvičové struktury s anorganickou matricí a anorganickým jádrem, které byly podrobeny širokému spektru zkoušek tak, aby byla ověřena jejich odolnost při požáru. Výsledný kompozitní systém vykazuje teplotní odolnost vyšší než 1000°C s prakticky nulovým vývinem zplodin. Projekt Future Sky Safety, který běží v rámci EU programu H2020, je zaměřen na zvyšování celkové bezpečnosti v oblasti civilní letecké dopravy.
  Požáru odolné kompozitní materiály vyvíjené ve VZLÚ by v budoucnu mohly nahradit některé části trupu letounů, zhotovené z konvenčních kompozitů na organické bázi a při zachování stejné nebo nižší hmotnosti letounu by tak bylo možné docílit zcela nové úrovně provozní bezpečnosti.

  -- VZLU --
  27.05.2019

  Prezident ALV Josef Kašpar zvolen jako člen představenstva ASD

  Na valné hromadě evropské asociace ASD (AeroSpace and Defence Industries Association of Europe) byl generální ředitel VZLÚ a prezident ALV Josef Kašpar zvolen za člena představenstva ASD. Prezidentem byl opětovně zvolen Eric Trappier, CEO Dassault Aviation, 

  -- VZLU --
  18.03.2019

  Nové pracovní příležitosti

  V sekci "Pracovní příležitosti" webu ALV přibyly nové pozice, zejména pak u společnosti Mikrotechna Praha.

  -- kancelář ALV --
  28.02.2019

  Výzkumný a zkušební letecký ústav se stal členem ESRE

  Výzkumný a zkušební ústav (VZLÚ) byl  přijat za člena Association of European Space Research Establishments (ESRE). Úzká spolupráce v rámci evropských vesmírných institutů znamená pro VZLÚ možnost aktivně se podílet na budoucnosti evropského vesmírného programu.

  ESRE se zaměřuje na koordinaci a integraci výzkumných činností související s vesmírem. Asociace je zaměřena zejména na evropský průmysl a snaží se o zintenzivnění spolupráce jejích členů s třetími stranami v oblasti vesmíru. Jejím cílem je zvýšit globální konkurenceschopnost evropského vesmírného sektoru.

  -- VZLU --
  18.01.2019

  HONEYWELL AEROSPACE OLOMOUC HLÁSÍ NÁVRAT DO ALV

  Po 5 letech se vracíme do asociace. Hodně věcí se u nás změnilo, ale pořád jsme to my strojaři z Hluboček u Olomouce, kteří dělají špičkovou strojařinu. Podívejte se na náš profil a dozvíte se víc.

  -- Honeywell Aerospace Olomouc --
  19.12.2018

  Výzkumný a zkušební letecký ústav se stal členem ESRE

  Výzkumný a zkušební ústav (VZLÚ) byl 26. listopadu 2018 přijat za člena Association of European Space Research Establishments (ESRE). Úzká spolupráce v rámci evropských vesmírných institutů znamená pro VZLÚ možnost aktivně se podílet na budoucnosti evropského vesmírného programu.

  ESRE se zaměřuje na koordinaci a integraci výzkumných činností související s vesmírem. Asociace je zaměřena zejména na evropský průmysl a snaží se o zintenzivnění spolupráce jejích členů s třetími stranami v oblasti vesmíru. Jejím cílem je zvýšit globální konkurenceschopnost evropského vesmírného sektoru.

  Dalšími členy jsou: Space Research Centre of Polish Academy of Sciences, CIRA, DLR, INTA, NLR a ONERA.

  -- kancelář ALV --
  30.11.2018

  Revoluce v oblasti satelitních pohonů se připravuje v ČR

  Společnosti SpaceLab EU a Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) uzavřely partnerství, v jehož rámci budou během příštích pěti let společně pracovat na vývoji a komerčním využití unikátního air-breathing iontového motoru, který umožní družicím udržet svoji polohu na velmi nízké oběžné dráze. Tah motoru je vytvořen urychlením zbytkové atmosféry Země a nepotřebuje již žádnou jinou pohonnou látku. Projekt nového typu pohonu je odpovědí na zvýšenou poptávku uživatelů po provozování flotil malých družic a zlepšení samotné ekonomiky jejich provozu včetně prodloužení životnosti.

  Výjimečnost celého společného projektu zvyšuje fakt, že se jedná o světově unikátní možnost zpřístupnění velmi nízkých oběžných drah družicovému provozu. Výhody operování na velmi nízké oběžné dráze jsou zcela zřejmé jak v oblasti komunikací - výrazně nižší latence (zpoždění signálu) oproti současnosti a nižší potřebný výkon vysílačů, tak např. v oblasti vizuálního monitoringu země - výrazně přesnější a jasnější snímky. Hodnota společného vývoje se pohybuje v řádech miliónů EUR. Komerční potenciál je očekáván v řádech stovek miliónů EUR. Zájemci se očekávají mezi budoucím komerčními provozovateli flotil malých družic i mezi vojenskými uživateli.

  Týmy obou společností na projektu společně pracují v prostorech VZLÚ v Letňanech, kde se rodí jak počítačové simulace, tak experimentální hardware. K dispozici je potřebné laboratorní vybavení, včetně nových čistých prostor nezbytných pro realizaci experimentů a přípravu engineering modelu, který bude následně testován v kosmickém prostoru.

  SpaceLab EU SE je nově vzniklou entitou zaměřenou na kosmický výzkum a jeho globální komerční využití. Za vznikem celého projektu, včetně SpaceLab EU, stojí skupina evropských nadšenců a investorů pod hlavičkou hDock42 zaměřených na podporu a komerční rozvoj evropského know-how. http://spacelabeu.com a http://hdock42.com.

  -- kancelář ALV --
  14.11.2018

  Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) se podílí na vývoji pomocné rakety pro nový evropský raketo

  VZLÚ a MT Aerospace Augsburg (MTA) podepsaly dohodu ohledně vývoje a testování částí pro nový evropský nosič ARIANE 6. Spolupráce bude završena pevnostní zkouškou krytu trysky pomocné rakety na tuhá paliva – dílu, na kterém celá raketa před startem stojí. Začátek testování je plánován v prostorách VZLÚ na léto 2019 a potrvá do začátku následujícího roku. První start rakety ARIANE 6 je pak naplánován na červenec 2020.

  VZLÚ v současné době dokončuje návrh testovacího zařízení, což samo o sobě představuje náročný úkol v oblasti výzkumu a vývoje. „Zapojení do programu ARIANE 6 je pro VZLÚ významnou příležitostí, jak využít dosavadní znalosti z projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a zároveň posunout naše zkušenosti výrazně vpřed.“ Dodává k projektu jeho vedoucí Radek Lapáček.

  Zkušební zařízení musí být schopno simulovat nejenom zatížení krytu trysky pomocné rakety jak na zemi, tak během startu, ale i tuhost okolních konstrukcí – palety odpalovací rampy a kompozitního těla pomocné rakety.

  -- kancelář ALV --
  08.11.2018

  Česká nanodružice VZLUSAT-1 oslavila 500 dní na orbitě

  5. listopadu oslavila česká nanodružice VZLUSAT-1 500 dní na orbitě. Během její dosavadní mise se podařilo shromáždit data pro výzkum zemské radiace a ověřit vlastnosti nových českých kompozitů pro kosmické použití.

  Nanodružice VZLUSAT-1, vyvinutá ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ) ve spolupráci s českými společnostmi a univerzitami, nese na své palubě miniaturizovaný rentgenový dalekohled, přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře a také testuje nově vyvinutý radiační štít z kompozitního materiálu. Družice je postavena na standartní platformě CubeSat 2U o rozměrech 20 x 10 x 10 cm, váží 2 kg.

  Jedním z hlavních přínosů projektu je schopnost družici samostatně sestavit v rámci jednoho pracoviště a vyslat ji následně do vesmíru. Vladimír Dániel z VZLÚ k tomu dodává:

  „Mise nám pomohla ověřit si celou řadu postupů, které nyní můžeme rozvíjet na dalších, pokročilejších projektech. 500 dní na orbitě rovněž znamená, že družice prokázala nadprůměrnou životnost v rámci své kategorie. Co se týče samotných přístrojů, družice VZLUSAT-1 prokázala, že dokáže provádět měření na stejné úrovni, jako mnohem větší a nákladnější satelity, v tom patří naše mise ke světové špičce. Navíc testované kompozitní materiály k odstínění radiace od české firmy 5M prokázaly velmi dobré vlastnosti.“

  Družice se pohybuje na polární dráze ve výšce 500 km rychlostí 7610 m/s. Na orbitu byla vynesena v rámci mezinárodní mise QB50 23. června 2017, do plného provozu byla uvedena 2. srpna 2017. Webová stránka družice: http://vzlusat1.cz/cs/
  VZLUSAT-1 vznikla ve spolupráci s Rigaku Innovative Technologies Europe, HVM PLASMA, ÚTEF ČVUT, 5M, TTS, Innovative Sensor Technology a FEL ZČU.

  -- kancelář ALV --
  28.10.2018

  100 let republiky - 204 let PBS

  Republika slavila 100 let. Společnost PBS o sto let více; od počátku byla technologicky vyspělá a pokroková a takovou zůstala dodnes.
  První brněnská strojírna (PBS) je jednou z nejstarších dosud fungujících strojíren v Evropě, její historie je delší, než historie Siemensu, General Electric i pražské ČKD. Přes řadu změn, jimiž firma během 204 let dlouhé existence prošla, se jedno během celé doby nezměnilo - pověst stabilního, kvalitního a inovativního strojírenského podniku.
  Detaily o historii najdete v tiskové zprávě (anebo stručněji v infografice).

  Na webu PBS najdete také více informací o letošním mimořádném počinu PBS Velká Bíteš, a.s., která v jednom roce uvedla na trh dva typy turbínových motorů.

  -- kancelář ALV --
  31.07.2018

  Skončil veletrh FIA 2018

  Ve třetím týdnu července proběhl tradiční veletrh Farnborough International Airshow 2018. Prestižní akce (Kdo nebyl ve Farnborough, jako by neexistoval...) se koná každý druhý rok a letošní českou oficiální účast tradičně připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci podpory exportu a ve spolupráci se společností Exponex.
  V české expozici (o celkové ploše 102 m2) se představily firmy Aveo Engineering, Czech Airlines Technics, Jihlavan, MESIT, PBS Velká Bíteš, SpoluWorks Perfecta a RayService. Přítomni byli také zástupci Asociace leteckých a kosmických výrobců, Moravského leteckého klastru, Svazu českého leteckého průmyslu a státní správy jakož i agentur CzechInvest a CzechTrade. Samostatně se FIA 2018 zúčastnily ještě společnosti Aero Vodochody Aerospace, GE a Jihostroj. Zástupci státní správy se setkali mj. s delegací indického leteckého a obranného průmyslu, organizovanou indickou obchodní komorou. Neformální schůzky se zástupci kanadských firem navazovaly na misi, která se konala letos na jaře. PBS Velká Bíteš představila zbrusu nový motor TJ80, jehož premiéra proběhla před necelým měsícem v rámci oslav 100 let leteckého průmyslu v Brně. Společnost Aveo Engineering vystavila kolekci moderních letadlových světel, firma Ray Service, výrobce kabelových svazků a elektromechanických sestav, ukázala, že umí navrhovat moderní technická řešení kabeláže (např. pro motor Catalyst GE Aviation).
  Veletrh navštívil také náměstek ministryně průmyslu a obchodu Petr Očko: „V nové funkci na MPO mám na starosti agendu inovací, nových technologií a průmyslu 4.0 a jsem rád, že právě letecký sektor dokládá technologický um zdejších firem. Letectví znamená špičkové technologie a my je máme.“
  O české účasti letos bohatě informovala média. Ještě před zahájením FIA 2018 proběhla připomínka sto let existence leteckého průmyslu, po skončení veletrhu ČTK zevrubně informovala o naší účasti a k dispozici je také fotogalerie Češi na aerosalonu ve Farnborough.
  Českou stopu lze najít i ve zprávě o letounu Dart 550.

  -- kancelář ALV --
  19.06.2018

  100 let československého leteckého průmyslu

  Od pátku 15. 6. do neděle 17. 6. se brněnské Náměstí Svobody změnilo v malou verzi letištní stojánky. Pět letadel, která tu byla po tři dny k vidění, mělo připomenout letošní sté výročí vzniku československého leteckého průmyslu (a zároveň také 40 let od prvního letu československého kosmonauta).

  Celá akce, nad kterou pevzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. B. Šimek, ale neměla připomínat jen historii. Záměrem organizátorů bylo ukázat, že letecký průmysl se může chlubit i současností a proto byl v české premiéře k vidění elektrolet ?NIX, stejně jako maketa trupu letounu L-410NG, do které bylo možné se i posadit; sériová výroba tohoto typu právě začíná v továrně v Kunovicích.
  (Zpráva ČTK o výstavě včetně fotogalerie)
  V přilehlých stanech byly k vidění malé ukázky výroby dalších tuzemských firem i činnost Fakulty informatiky VUT Brno. Ani tu organizátoři nezapomněli na novinky, v pátek byl na trh slavnostně uveden malý proudový motor TJ80 z PBS Velká Bíteš.
  (Zpráva ČTK včetně fotogalerie a zpráva deníku Blesk)

  -- kancelář ALV --
  31.05.2018

  Exportní zrcadlo - diskuse

  Exportní zrcadlo diskuse - Letectví: rodinné stříbro

  Účastníci oborové diskuse se ohlédli za historickými milníky a hodnotili současnou kondici českého leteckého průmyslu, který stále považujeme za rodinné stříbro naší ekonomiky.
  Diskutovali náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, prezident ALV Josef Kašpar a děkan FS ČVUT Michael Valášek.
  Diskusi můžete shlédnout na tomto odkazu.

  -- kancelář ALV --
  31.05.2018

  Napsali o nás: Český letecký průmysl se může stát významným tahounem ekonomiky

  Více na portálech euro.cz
  anebo na businessinfo.cz
  A ještě na portálu ČTK

  -- kancelář ALV --
  03.05.2018

  Česko - letecká velmoc

  Přední české firmy působící v leteckém průmyslu se ve středu 25. dubna 2018 představily v Moskvě na oborové prezentaci "Česká republika - velmoc v leteckém průmyslu". Proexportně zaměřenou akci připravilo Velvyslanectví ČR v Moskvě v rámci projektu ekonomické diplomacie na podporu vzájemné spolupráce v tomto průmyslovém sektoru.
  Program zahájili P. Kroužek, chargé d'affaires ZÚ Moskva a obchodní rada M. Bašta, dále vystoupil náměstek ministra průmyslu a obchodu E. Muřický, za ruskou stranu pak ředitel odboru leteckého průmyslu ministerstva průmyslu R. Chakimov.
  Partnery akce bylo MZV ČR, MPO ČR, ALV a Moravský letecký klastr.

  Další informace najdete na webu czechaircraftevent.com a v krátkém magazínu Ozvěny (spolu s fotografiemi z akce); k dispozici je také elektronická verze informačního magazínu vydaného v ruském jazyce před akcí.

  -- kancelář ALV --
  02.04.2018

  Aplikace - Clean Sky 2 - V.výzva

  Byla vyhlášena V. výzva programu podpory APLIKACE - CLEAN SKY 2. Detaily najdete na webu MPO.

  -- kancelář ALV --
  20.03.2018

  Česko hostilo zástupce kanadských firem

  Výrobní a technologická spolupráce, příležitosti pro české firmy stát se dodavateli a také možnosti investic v ČR byly hlavními tématy rozhovorů mezi zástupci kanadských a českých leteckých podniků. Ve dnech 5. až 9. března 2018 navštívila kanadská delegace celkem 15 tuzemských leteckých výrobců a výzkumných či vzdělávacích institucí.
  Více informací na euro.cz, businessinfo.cz; případně shlédněte krátkou videoreportáž z návštěvy ve společnosti PBS Velká Bíteš.

  -- kancelář ALV --
  03.01.2018

  GE Aviation hlásí první start ATP motoru

  Pouhé dva roky od zahájení vývoje hlásíme první start revolučního turbovrtulového motoru Advanced Turboprop. V Praze. Úspěšný test, nejrychlejší v naší firemní historii, předznamenává novou éru v pronikání na trh všeobecné a obchodní letecké přepravy. Zkoušky motoru jsou dalšími kroky v naplňování investiční smlouvy s vládou ČR o vybudování nové centrály pro turbovrtulové motory v České republice, v níž se odehraje vývoj, testování a výroba. Celkově se počítá s pracovními příležitostmi pro více než 500 zaměstnanců.
  Pro další informace navštivte naše stránky anebo se podívejte na video.

  -- GE Aviation --
  29.11.2017

  Změna režimu vydávání Czech Aerospace Proceedings

  Odborný letecký časopis Czech Aerospace Proceedings (pův. Letecký zpravodaj) ukončil pravidelný režim vydávání. Nadále bude vycházet pouze příležitostně a pravděpodobně se také vrátí k českému jazyku.
  Pro další informace prosím navštivte stránky CZAEROSPACE.EU, kde jsou mj. k dispozici dosud vydaná čísla (zpětně do roku 2005), anebo záložku "Publikace" v sekci Aktuality těchto stránek.
  Děkujeme za pochopení.

  -- kancelář ALV --
  31.07.2017

  Česká vlajka ani letos nechyběla na veletrhu MAKS

  Díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se opět podařilo zorganizovat oficiální českou účast na veletrhu MAKS na letišti Ramenskoje v Žukovském. Český letecký průmysl se tu po dvou letech prezentoval jako jedno z klíčových odvětví domácího průmyslu a potvrdil, že ČR zůstala jednou z mála zemí v Evropě, která si zachovala schopnost vlastními silami vyvinout a vyrobit kompletní letadlo včetně pohonných jednotek. Dokladem byl výrazně modernizovaný letoun L 410 NG společnosti Aircraft Industries, jeden z pouhých dvou zahraničních strojů, který se prezentoval nejen na statické ukázce, ale i za letu.

  V porovnání s minulými ročníky působil letošní veletrh poněkud skromnějším dojmem; opticky narostla pouze výstavka UL letadel. Našim vystavovatelům se ale i tak podařilo udržet kontakty s ruskými partnery a vést řadu jednání, která by bez osobní účasti prakticky nebyla možná.

  K dispozici je monitor vybraných výstupů z ruskojazyčných médií k veletrhu MAKS 2017 a speciální příloha deníku E15, která vyšla 22. 7. a která píše mj. o české účasti na tomto veletrhu.
  Více v členské sekci stránek.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- kancelář ALV --
  26.06.2017

  První technologická nanodružice VZLUSAT-1 úspěšně odstartovala do kosmu

  V pátek 23. června 2017 v ranních hodinách byla na oběžnou dráhu Země pomocí indického raketového nosiče PSLV-C38 (Polar Satellite Launch Vehicle) dopravena nanodružice VZLUSAT1. Raketa odstartovala z indického kosmodromu SDSC (Satish Dhawan Space Centre) v 5:59 SEČ. Kosmodrom SDSC se nachází na ostrově Šríharikota v Bengálském zálivu. Český satelit byl vypuštěn na polární dráhu do výšky 505 km a byla mu udělena rychlost 7 km/s. Společně s družicí VZLUSAT-1 bylo vypuštěno dalších 29 nanosatelitů ze 14 zemí.
  VZLUSAT-1 o velikosti 20 x 10 x 10 cm a hmotnosti 2 kg je první česká technologická družice. Jejím úkolem je ověření nových výrobků a technologií na orbitě Země. Družice byla vyvinuta Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) ve spolupráci s českými firmami a univerzitami.

  Nanodružice byla postavena na bázi standardizované platformy CubeSat. Technologická nanodružice VZLUSAT-1 nese na palubě tři experimenty: miniaturizovaný rentgenový dalekohled, nový typ kompozitního materiálu pro stínění kosmické radiace a vědecký přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v termosféře.
  Vývoj miniaturizovaného rentgenového dalekohledu vedla firma Rigaku Innovative Technologies Europe společně s HVM Plasma a Ústavem teoretické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze. Kompozitní materiál pro stínění radiace vyvinula firma 5M společně s firmou TTS. Pro měření vlastností tohoto materiálu jsou použita čidla firmy Innovative Sensor Technology. Na řízení družice se podílí Katedra aplikované elektroniky a telekomunikací Západočeské univerzity v Plzni. Hlavní integrátor družice VZLÚ spolupracoval při vývoji i se studenty z obou univerzit.
  Vědecký přístroj FIPEX je součástí mezinárodní mise QB50, v rámci které byla vypuštěna konstelace 50 nanodružic z celého světa. Mezinárodní mise QB50 je podporována Evropskou komisí prostřednictvím projektu 7. Rámcového programu EU.
  Na financování vývoje a vypuštění družice se podílí Technologická agentura České republiky v rámci programu Alfa (projekty TA03011329 a TA04011295), dále pak Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím institucionální podpory VZLÚ. Zhruba jedna třetina finančních prostředků pochází z vlastních zdrojů firem, které jsou spoluřešiteli projektu.
  Životnost družice je odhadována na dva roky. Po tuto dobu bude možné provádět výše zmíněné experimenty a ověřování nových technologií v kosmu. Zda je nanosatelit po vypuštění plně funkční budou výzkumníci vědět až za několik dní. Projekt VZLUSAT-1 je příkladem úspěšné spolupráce českých výzkumných pracovišť s průmyslem. Účast na misi QB50 přispívá k zapojení České republiky do mezinárodních kosmických aktivit.
  Bližší informace také na www.vzlusat1.cz.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

   

  -- VZLÚ --
  09.06.2017

  Czech Sport Aircraft uvádí na trh své již 600-sté letadlo

  Český výrobce lehkých sportovních letadel, společnost Czech Sport Aircraft slavnostně uvedla na trh své již 600-sté letadlo. Odběratelem tohoto jubilejního kusu je americká společnost Cruiser Aircraft Inc., se sídlem ve státě Florida, která je exkluzivním importérem Czech Sport Aircraft v USA.

  Czech Sport Aircraft velmi pozorně sleduje vývoj v segmentu lehkých sportovních letadel, a proto jubilejní kus v sobě obsahuje několik inovací. „Jako první kus je vybavený nově vyvinutým interiérem a nejmodernější digitální avionikou. Výrazně modifikována byla sedadla, čalounění a tvar štítu palubní desky“, informuje generální ředitel společnosti Martin Jurík.

  Letadlo SportCruiser se u amerických zákazníků těší velké oblibě a v USA se v roce 2016 stalo nejprodávanějším ve své kategorii. „Pozice jedničky na americkém trhu nám dodává sebevědomí k další tvrdé práci. Výhody našeho letadla spočívají v robustní a vysoce spolehlivé celokovové konstrukci, vynikajících letových vlastnostech, nízkých provozních a údržbových nákladech. Máme nejširší kokpit v naší kategorii letadel“, dodává generální ředitel společnosti Martin Jurík.

  Společnost Czech Sport Aircraft expedovala v loňském roce celkem 41 letadel, zatímco v roce 2015 to bylo 23 letadel. V prvním čtvrtletí letošního roku opustilo výrobní závod v Kunovicích už 14 strojů. Tržby společnosti dosáhly v roce 2016 zhruba 5 milionů EUR, zatímco v předchozím roce 2015 to bylo 4,5 miliónu EUR. K 31. březnu 2017 zaměstnávala společnost 77 lidí. V posledním období společnost výrazně investovala do výzkumu a vývoje, výrobních zařízení a technologického vybavení pro vývoj, zkoušky a výrobu letadel.

  Hlavním exportním teritoriem společnosti Czech Sport Aircraft je USA, kde se meziročně prodej zdvojnásobil. V roce 2016 se prodalo na americkém trhu celkem 32 letadel SportCruiser, zatímco v roce 2015 to bylo celkem 16 kusů. V Evropě je letoun znám pod značkou PS-28 Cruiser a je plně certifikován Evropskou agenturou pro bezpečnost v letectví (EASA). Historicky největší zájem o odbyt těchto letadel na starém kontinentě byl ze strany Velké Británie, aktuálně eviduje společnost nejvyšší poptávky zejména od francouzských a polských zákazníků.

  -- Czech Sport Aircraft --
  06.03.2017

  Konzultace k registraci chemických látek

  MPO zve na bezplatné konzultace k registraci chemických látek podle nařízení EP a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, ve znění pozdějších předpisů (nařízení REACH). Konzultace poskytuje společnost ReachSpektrum, s.r.o., v rámci veřejné zakázky MPO "Podpůrné aktivity pro MSP spojené s přípravou registrační dokumentace v r. 2018".

  Konzultační dny probíhají v Praze a nově také ve vybraných regionech (Ostrava, Brno, Pardubice, Plzeň a Ústí nad Labem). Konzultační dny jsou určeny především malým a středním podnikům, ale mohou se účastnit i velké podniky, které budou registrovat své chemické látky v roce 2018

  K dispozici je harmonogram konzultací včetně termínů a místa konání. Pro rezervaci termínu lze použít e-mailovou adresu info@reachspektrum.eu. Bližší informace najdete také na webových stránkách MPO, anebo společnosti ReachSpektrum, s.r.o.

  -- ALV --
  21.10.2016

  Insolvenční řízení ukončeno

  Vrchní soud v Olomouci zastavil odvolací řízení navrhovatele JUDr. Ing. Petra Bernátka, LL.M., který se domáhal zrušení usnesení Krajského soudu v Brně o zamítnutí jeho návrhu na zahájení insolvenčního řízení proti společnosti Aircraft Industries, a.s. Proti tomuto usnesení Vrchního soudu v Olomouci již není přípustné dovolání a s ohledem na to bylo insolvenční řízení proti Aircraft Industries pravomocně skončeno.

  Společnost Aircraft Industries, a.s., má uzavřeny další kontrakty na dodávky letadel do Ruské federace a nadále intenzívně jedná o dalších zakázkách do zemí Jižní Asie a Afriky. Rovněž pokračuje v jednáních s Čínou o plánovaných dodávkách. V souvislosti s dokončováním zakázek se do práce postupně vracejí zaměstnanci společnosti.
  Technický úsek se věnuje dokončení certifikace letounu L 410 NG, jejiž završení se očekává v polovině příštího roku; tím bude možné postupně zahájit sériovou produkci.

  Více na stránkách společnosti.

  -- Aircraft Industries --
  27.05.2016

  20 let Asociace leteckých výrobců České republiky

  V reprezentativním prostředí Národního technického muzea v Praze se ve čtvrtek 26. května 2016 konala oslava 20 let Asociace leteckých výrobců České republiky. Za účasti politických a dalších veřejných činitelů, kterým není lhostejný český letecký a kosmický průmysl v Česku, zazněl proslov současného prezidenta ALV ing. J. Kašpara a několik zdravic hostů. Přítomní zástupci členských firem a další hosté poté měli možnost shlédnout krátký film, který shrnuje 20 let existence ALV a ukazuje její vliv na stav leteckého a kosmického průmyslu.

  Tisková zpráva ke 20 letům ALV je ke stažení zde.

  -- alv --
  15.04.2016

  10. výročí katalogu Czech Aviation

  U příležitosti AERO 2016 Friedrichshafen se LAA ČR opět podařilo ve spolupráci s Asociací leteckých výrobců České republiky, Ministerstvem průmyslu a obchodu a s nezanedbatelným přispěním společností Aircraft Industries, LOM Praha a Aero Vodochody vydat již 10. ročník katalogu Czech Aviation, tentokrát opět v anglické verzi.

  Katalog bude poprvé distribuován na již zmíněné výstavě AERO 2016 a v průběhu roku i na dalších významných výstavách.

  Katalog se rozrostl na 80 stran a dává poměrně komplexní pohled na aktivity českého leteckého průmyslu. On-line verze v angličtině, ruštině a čínštině je k dispozici na adrese www.CzechAviation.info.

  Závěrem je na místě poděkovat Janu Brskovskému, Kamilu Večeřovi a Vojtovi Šamanovi, bez jejichž usilovné práce by katalog nemohl vzniknout. Poděkování samozřejmě patří i všem výrobcům letadel a ostatním firmám, které s námi na připravě spolupracovaly.

  -- Jan Fridrich --
  04.12.2015

  Inovovaný motor TP100 je nositelem ocenění Podnikatelský projekt roku

  První brněnská strojírna Velká Bíteš a. s., uspěla v soutěži Podnikatelský projekt roku 2014, když získala první místo v kategorii Inovace za inovaci výroby leteckého turbovrtulového motoru TP100.

  V soutěži Podnikatelský projekt roku, kterou každoročně vyhlašuje agentura CzechInvest společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, jsou oceňovány nejlepší investorské projekty podpořené ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu. Osobní záštitu nad akcí převzal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

  Projekt První brněnské strojírny Velká Bíteš (PBS) ocenila porota složená ze zástupců Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstva průmyslu a obchodu a hodnotitelů z řad expertů. Hodnitelé vzali v potaz především skutečnost, jak PBS s pomocí evropských dotací zavedla vlastní prototyp leteckého turbovrtulového motoru TP 100 do výroby. „Ocenění našich výzkumných prací podpořených ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu si nesmírně vážíme, je to pro nás - a věřím, že i pro ostatní české podnikatele -motivací dalšího snažení a pokroku. Stejně tak věříme, že náš motor TP100 najde široké celosvětové uplatnění a tento titul mu bude na této cestě nápomocný,“ uvedl generální ředitel PBS Ing. Milan Macholán.

  TP 100 je turbovrtulový motor s výkonem 180 kW a celkovou hmotnosti 61,6 kg. Jeho základem je osvědčený proudový motor TJ 100, který v této konfiguraci plní úlohu generátoru plynů, pohání volnou turbínu a přes reduktor třílistou vrtuli s konstantními otáčkami (2158 ot/min). Jeho uplatnění je v pilotovaných 1-4 místných letounech, tak i v bezpilotních prostředcích.

  Dle vyjádření generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučery si investorské projekty českých podnikatelů zaslouží podporu, protože zvyšuje kvalitu výrobků a zajišťuje jim úspěch. „I proto je v novém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na podobné projekty připraveno přes 132 miliard korun,“ zdůrazňuje Karel Kučera.

  První brněnská strojírna je komplexním strojírenským výrobcem, který ve vlastních provozech navrhuje a vyrábí leteckou techniku, zajišťuje přesné odlitky, hi-tec obrábění kovů, galvanické povrchové úpravy a montáž strojů.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

   

  -- PBS VB --
  11.11.2015

  Nově otevřený vědeckotechnický park společnosti UNIS

  PODNIKATELSKÝ INKUBÁTOR BUDOUCNOSTI - Líheň nových projektů nejen z oblasti letectví
  V polovině roku 2015 byl v brněnské čtvrti Žabovřesky úspěšně dokončen projekt s názvem Vědeckotechnický park UNIS (VTP UNIS). Poskytne začínajícím firmám kancelářské zázemí vybavené prvotřídní technikou a především služby zkušební laboratoře, kde lze díky nejmodernějšímu vybavení testovat produkty nejen z oblasti letectví.

  Nejmodernější technické zázemí
  Komplex VTP UNIS se skládá ze dvou budov, které nájemcům poskytují konferenční sál, školící místnosti na každém nadzemním podlaží včetně nejmodernějšího kancelářského zázemí. Celý komplex skýtá užitnou plochu 9500 m2 a celkem až 380 pracovních míst.
  Nájemci mohou využít služeb zkušebny, kde lze provádět zkoušky elektromagnetické kompatibility (EMC), teplotní zkoušky a vibrační zkoušky. Navíc jako jediná zkušební laboratoř v ČR umožňuje veřejné provádění zrychlených zkoušek životnosti produktů pomocí specializované HALT/HASS komory: zkoušky HALT (HighlyAcceleratedLife Test) umožňují nalézt slabá místa návrhu ještě během vývoje s cílem zvýšit spolehlivost výrobku a nalézt operační a destrukční limity výrobku; zkoušky HASS (HighlyAccelerated Stress Screening) jsou určeny pro odhalení případných vad výrobků v rámci výrobního procesu a tím snížení poruchovosti zařízení v reálném provozu.
  Všechny zmíněné zkoušky jsou prováděny dle mezinárodních norem používaných např. v leteckém, automobilovém, medicínském, elektrotechnickém a strojírenském průmyslu.

  Od návrhu až po finální produkt
  Z dalších služeb se nájemníkům otevírají možnosti využití služeb mechanické dílny vybavené prostředím pro návrh a 3D modelování mechanických konstrukcí a kompletním vybavením pro výrobu navržených dílů a jejich ověření. Dílna je mj. vybavena CNC frézkou, 3D tiskárnou a 3D souřadnicovým měřicím strojem.
  Nelze opomenout také možnost prototypové a malosériové výroby elektrotechnických produktů využívající technologie pro zajištění výroby a osazení desek plošných spojů, vlastní montáž produktů a provedení předepsaných testů včetně jejich automatizace. Dále lze využít prostředky pro dlouhodobé skladování elektrotechnických komponent.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- UNIS Brno --
  31.08.2015

  Český letecký průmysl se prezentoval na veletrhu MAKS 2015

  Ve dnech 25. až 30. srpna se na moskevském Žukovského letišti konal pravidelný letecký veletrh MAKS. Česká expozice byla již tradičně v pavilonu D3 na ploše mírně větší, než tomu bylo na předcházejícím ročníku (2013). Zatímco na celkové účasti se projevila momentální politická situace a někteří vystavovatelé do Moskvy vůbec nedorazili, úroveň české prezentace zůstává stabilní. Na ploše přes 200 m se prezentovalo 12 firem a zástupce MPO.

  Největší pozornost na stánku na sebe přitahovala maketa trupu nového letounu L 410 NG vyvinutého ve společnosti Aircraft Industries; ostatně letoun sám si na veletrhu MAKS 2015 odbyl světovou premiéru "in natura". Ale co nabídnout měli i další vystavovatelé, z nich jen namátkou jmenujme výrobce motorů První brněnskou strojírnu Velká Bíteš anebo GE Aviation Czech. Na celkové zhodnocení výsledků je jetě příliš brzy, nicméně podle řady obchodních jednání se zdá, že česká účast na tomto ročníku by mohla být úspěšná.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- ALV --
  29.07.2015

  Společnost Aircraft Industries, a.s. úspěšně realizovala první vzlet prototypu L 410 NG

  Po nedávném slavnostním roll outu prototypu L 410 NG, který proběhl 15. 7. 2015 na firemním letišti Aircraft Industries, a.s. v Kunovicích, byl ve středu 29.7. 2015 v odpoledních hodinách úspěšně realizován první vzlet tohoto prototypu. Zároveň byly zahájeny certifikační letové zkoušky (v souladu s příslušnými předpisy). Během prvního letu byly ověřeny základní letové vlastnosti a výkony letounu, správné funkce systému ovládání letounu, správné funkce pohonné jednotky a palivové soustavy letounu a základní funkce avionických a navigačních systémů. Posádku letounu během prvního letu tvořili piloti Petr Jarocký a Stanislav Sklenář a pracovníci kvality výroby Zdeněk Koníček a Michal Sum.

  Letoun L 410 NG je zásadně inovovaným modelem stávající verze letounu L 410 UVP-E20, kterou společnost Aircraft Industries, a.s. v současné době sériově vyrábí. Nový model společnosti umožní konkurovat stávajícím turbovrtulovým letounům stejné kategorie ve světě. Mezi zásadní vylepšení letounu patří vyšší platící zatížení (přibližně o 400 kg nákladu), dvojnásobné zvětšení předního zavazadlového prostoru, dále větší dolet (až 2 500 km) a vytrvalost (až 10 hodin) a to díky téměř dvojnásobnému objemu nových integrálních palivových nádrží, které jsou součástí nově konstruovaného křídla. Letoun bude mít opět o něco výkonnější pohonnou jednotku než je ta stávající, která byla modernizována již v roce 2013. Novou pohonnou jednotkou budou motory GE H85 se vzletovým výkonem 850 HP a vrtulí AV 725. Motor je vybaven novým reduktorem, který v důsledku nižších otáček vrtule umožní snížení hluku. L 410 NG dosáhne vyšší cestovní rychlosti (až 417 km/h TAS) a bude mít modernizovanou pilotní kabinu technologií Glass Cockpit od společnosti Garmin, konkrétně G3000, která výrazně přispěje ke snížení zátěže posádky a zvýšení bezpečnosti letu. Rovněž bude zásadně modernizována kabina cestujících tak, aby přinesla komfort běžný v letounech vyšší kategorie. Také dojde k podstatnému zvýšení návrhové životnosti letounu a to na 30 000 letových hodin a/nebo cyklů.

  Zahájení sériové výroby letounu L 410 NG je v plánu po dokončení certifikačních zkoušek v roce 2017. Společnost hodlá do budoucna vyrábět až 30 kusů ročně.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- ALV --
  25.06.2015

  ALV a SČLP podepsaly ujednání o spolupráci při propagaci čs. leteckého průmyslu

  Koncem června tohoto roku podepsali prezidenti Asociace leteckých výrobců J. Kašpar a Svazu českého leteckého průmyslu L. Šimek po vzájemné dohodě "Společné ujednání o vzájemné spolupráci při prezentaci českého leteckého průmyslu".
  K podpisu ujednání vedla oba představitele profesních svazů snaha v co nejvyšší míře podporovat ty činnosti, jejichž cílem je prezentovat a propagovat český letecký průmysl a to zejména v zahraničí.

  Prvním dokladem součinnosti obou organizací byla úspěšná společná česká expozice na letošním mezinárodním veletrhu Paris Air Show v Le Bourget.

  -- ALV --
  27.04.2015

  Generální ředitelka AI Ilona Plšková získala ocenění Manažer odvětví Doprava a letectví 2014

  Ve čtvrtek 23. dubna byly v paláci Žofín vyhlášeny výsledky již 22. ročníku soutěže Manažer roku. Soutěž pravidelně vyhlašují Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace. V kategorii Manažeři odvětví pak byla tímto prestižním titulem oceněna paní Ilona Plšková, generální ředitelka společnosti Aircraft Industries, a. s. Slavnostního večera se zúčastnili také vysocí státní představitelé včetně prezidenta republiky M. Zemana, ceny předávali ministři A. Babiš, P. Bělobrádek, L. Zaorálek a R. Brabec a další významní hosté.
  Celkem bylo oceněno TOP 10 manažerů, 23 manažerů v jednotlivých odvětvích, dále pak Mladý manažerský talent a další kategorie.

  Soutěž sama běží od roku 1993 a v současnosti je nejprestižnější a systematicky nejpropracovanější manažerskou soutěží v ČR. Jejím cílem a posláním je přispívat k rozvoji elity českého managementu, proto tato soutěž vyhledává, objektivně a nezávisle vybírá a zviditelňuje nejlepší a nejvýznamnější osobnosti managementu, jejich metody a přínos pro rozvoj firem a celé ekonomiky. Kompletní výsledky a další informace najdete na webové stránce soutěže.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- ALV --
  20.02.2015

  Společnost GE Aviation Czech a ČVUT posilují spolupráci

  Dne 18. února 2015 podepsaly GE Aviation Czech a ČVUT Memorandum o spolupráci. Záměrem je posílit společné výzkumné a vývojové projekty a podpořit vzdělávání studentů během studijních pobytů v GE. Společnost GE tím navazuje na úspěšnou spolupráci v minulosti v oblasti aplikovaného výzkumu a zároveň v dlouhodobé perspektivě míří k vybudování společného výzkumného, vývojového a zkušebního pracoviště, kde by studenti a učitelé z ČVUT spolupracovali s experty z GE přímo na inovačních projektech vedoucích ke zlepšení stávajícího leteckého motoru.

  Podpisem memoranda také společnost GE deklaruje ochotu podílet se na definování a garanci diplomových a disertačních prací. Jak uvedl obchodní ředitel GE Aviation Czech Zdeněk Soukal: "GE podporuje studenty v rámci svých globálních i regionálních stipendijních programů. Jen za poslední dva roky je v rámci dosavadní spolupráce v programu stáží zapojeno celkem 25 studentů, z nichž devět se již stalo zaměstnanci GE."

  Více o společnosti a další aktuality naleznete na webové stránce společnosti GE.

  -- ALV --
  26.11.2014

  Našim exportérům nabízí služby nová kancelář CzechTrade v Santiagu de Chile

  V listopadu zahájila činnost nová zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Las Condes, prestižní čtvrti Santiaga de Chile. Chilská ekonomika se sice řadí mezi země s mimořádně tvrdým konkurenčním prostředím, zároveň však také mezi nejrozvinutější a nejotevřenější z celé Latinské Ameriky, bez jakýchkoliv restrikcí či dovozních omezení ze strany státu. Tato země je pro zahraniční vývozce a investory mimořádně zajímavá také díky neobvykle nízkému stupni korupce, bourající tak všeobecně zažité klišé o latinskoamerickém prostředí. Stabilita ekonomická, politická i sociální jsou dobrou základnou pro navázání dlouhodobých obchodních vztahů s partnery v této zemi. Struktura chilské ekonomiky, v níž klíčovou roli vedle služeb hraje těžba a zpracování nerostů, zemědělská produkce a rybolov včetně navazujícího potravinářského průmyslu, produkce dřeva a jeho zpracování, je dobrou příležitostí pro české vývozce hledající nová odbytiště. Rovněž řešení dvou nejpalčivějších problémů země, kterými jsou nedostatek energie a vody, si v nejbližších letech vyžádá značné investice. „Úkolem naší kanceláře je pomoci zmapovat možnosti pro české exportéry v zemi, nalézt a doporučit vhodné kontakty, pomoci s prezentací firem na veletrzích a výstavách, zorganizovat jednání v teritoriu a v případě zájmu i doprovodit na jednání a třeba poskytnout i tlumočnické služby. Není pro nás nezajímavá česká firma – ať velká či malá, asistenční službu umíme ušít na míru dle konkrétních potřeb i možností českého exportéra. Zájemci o toto teritorium a naše služby se mohou s důvěrou na nás obrátit“ uvádí Josef Kunický, ředitel této nově otevřené kanceláře.

  Kontakt: CzechTrade, Av. Apoquindo 4700, Piso 11, Las Condes, Santiago de Chile
  e-mail: josef.kunicky(at)czechtrade.cz
  tel: +56-2-2434 1852
  GSM: +56-9-7440 9464

  -- ALV --
  18.11.2014

  Memorandum o spolupráci s TA ČR

  Prezident ALV Josef Kašpar a předsedkyně TA ČR Rut Bízková v pátek podepsali Memorandum o spolupráci mezi Technologickou agenturou ČR a Asociací leteckých výrobců (ALV). ALV poskytne TA ČR zpětnou vazbu ohledně nastavení programů podpory výzkumu, vývoje a inovací, bude nápomocna při hledání expertů v oblasti leteckého a kosmického výzkumu a v neposlední řadě bude spolupracovat při hledání možností uplatnění výsledků podpořených projektů v praxi. Součástí spolupráce jsou i otázky legislativního charakteru a sdílení zkušeností ze zahraničí.
  Oba představitelé se shodli na tom, že program TA ČR - Centra kompetence - je velmi významným prvkem pro dosažení konkurenceschopnosti klíčových oborů, mezi které patří i letectví a kosmonautika. "Spolupráce více subjektů v daném oboru je jedinou cestou, jak získat potřebné množství expertů k dosažení společných cílů", řekl ing. Kašpar.
  Více o Technologické agentuře najdete na stránkách tacr.cz

  -- ALV --
  06.11.2014

  Rozhovor s prezidentem ALV J. Kašparem a s viceprezidentem LAA J. Fridrichem na TV Airzone

  První česká letecká televize airZone TV zveřejnila v listopadu rozhovor "3x2 s významnými osbonostmi českého leteckého průmyslu", ve kterém dostali prostor pánové Fridrich, Kašpar a Šimek k vyjádření jejich pohledu na zahraniční aktivity českého letectví a zvláště na aktivity v Číně.
  Rozhovor najdete na webové stránce airZone TV

  -- ALV --
  31.07.2014

  Účast ALV na Farnborough Internation Air Show 2014

  Kdo v letectví něco znamená, tak musí být v Paříži, ve Farnborough a v Moskvě. Je tu ideální příležitost potkat svoje kontakty z celého světa,“ jsou slova ing. Z. Prokopa, ředitele společnosti AERO TRADE, jimiž lze uvést stručnou informaci o letošní účasti českých firem na mezinárodním veletrhu letecké techniky FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2014 ve Velké Británii. S tradiční podporou MPO se letošního FIA ve dnech 14. – 20. července 2014 zúčastnily firmy AERO TRADE a.s., První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., ATG s.r.o., CZECH AIRLINES TECHNICS, EVEKTOR, spol. s r.o., Jihostroj a.s., Řízení letového provozu ČR, s.p. – Letecká škola (CANI) a v zastoupení prezidenta ALV ing J. Kašpara také ALV ČR. Na společném stánku se pod hlavičkou ČR prezentovala ještě agentura CzechInvest spolu s MPO ČR.
  Veletrh patří k nejvýznamnějším akcím v oboru a pro naše vystavovatele je zajímavý kromě jiného tím, že ve srovnání s již zmíněnou pařížskou akcí na Le Bourget je výrazněji orientován na obranný průmysl. Ing. Kašpar to komentoval slovy: „Letectví je velmi globální průmysl a je proto nezbytné být aktivní ve všech možných oblastech. FIA je ideální místo pro setkání se západními trhy a Amerikou a logicky jsou tu i silně zastoupeny firmy z Velké Británie, které na ostatních veletrzích tak aktivní nejsou. Navíc se veletrh orientuje výrazněji na sektor obranného leteckého průmyslu. Současný pokles v dodávkách v oblasti leteckého obranného průmyslu v ČR tak dělá celý veletrh pro české firmy ještě zajímavější.“ Ing. Kašpar dále kladně hodnotil setkání a obchodní jednání s asociací Aerospace Technology Institute, kde se podařilo předjednat spolupráci v oblasti dodávek pro letecký i kosmický průmysl. Ocenil i setkání s AIA — Americkou asociací leteckého průmyslu a předem dohodnuté setkání se senátorem státu Arkansas Mike Beebem (foto 1), přičemž rozhovory s ekonomickými zástupci Arkansasu budou pravděpodobně pokračovat. Svou přítomností podpořil českou oficiální účast také český velvyslanec Michael Žantovský (foto 2) a přínosem byla rovněž návštěva náměstka ministra obrany pro obranné akvizice Bohuslava Dvořáka (foto 3).
  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- ALV --
  05.03.2014

  ASD Convention 2014

  V současnosti pracuje v leteckém, kosmickém či obranném průmyslu Evropské unie více než jeden člověk z každé tisícovky občanů Unie. Avšak mezinárodní konkurence sílí a je namístě položit si otázku, zda Evropa bude schopná udržet své výkony v tomto oboru i v budoucnosti...
  Toto byla pouze jedna z mnoha otázek, které padly na letošním ASD Convention, jehož hlavním mottem bylo posílení evropské prosperity a konkurenceschopnosti

  ASD Convention, vrcholné setkání členů a zástupců členů Evropské asociace leteckého, kosmického, bezpečnostního a obranného průmyslu (ASD), se konalo v pražském hotelu Hilton ve dnech 23. až 25. dubna 2014.

  Kromě standardního schématu jednání bylo letošní Convention doplněno tak, aby jeho obsah co nejvíce vyhovoval zájmům všech účastníků a přinesl jim více užitečných informací. Proto se v programu objevilo Fórum mladých profesionálů [Young Professional Forum] a Technologické fórum, jehož součástí byla prezentace především domácích firem leteckého zaměření.

  ASD Convention 2014 se konalo pod záštitou národních asociací ČR, tedy ALV i AOBP, a bylo to poprvé, kdy se Convention konalo na území státu přijatého v páté vlně rozšiřování EU. Další detaily o ASD Convention a především fotogalerii najdete na stránkách Convention 2014. Více informací o ASD jako takové najdete na stránkách ASD.

  -- ALV --
  04.09.2013

  Podpis Memoranda o základních směrech spolupráce mezi ALV a UAI

  Během úvodního dne mezinárodní letecké výstavy MAKS 2013, která se konala od 27. srpna na moskevském Žukovského letišti, podepsali představitelé Asociace leteckých výrobců ČR (ALV) a Svazu leteckého průmyslu Ruské federace (UAI) Memorandum o základních směrech spolupráce mezi oběma stranami.
  Obě strany se shodly na nutnosti vzájemně výhodné spolupráce mezi českými a ruskými leteckými výrobci. Memorandum, jak již napovídá jeho titul, pak vytyčuje základní směry této spolupráce v letectví:

  • Obě strany budou podporovat rozvoj průmyslové spolupráce mezi českými a ruskými leteckými výrobci ve vývoji a výrobě perspektivní letecké techniky za použití nejnovějších technologií a postupů;
  • Obě strany budou vzájemně podporovat své členské společnosti, české i ruské letecké výrobce, ve vstupu jak na ruský, tak na český trh a v upevňování pozic na obou trzích za účelem realizace perspektivních projektů v letecké výrobě;
  • A obě strany si budou vyměňovat informace o podpoře společností a organizací aktivních v leteckém průmyslu při zavádění letecké produkce na externí trhy včetně moderních leteckých výrobních technologií.
  Další setkání zástupců obou profesních organizací proběhne v září v ČR a je pravděpodobné, že již během tohoto jednání se bude jednat o prvních možných společných projektech.
  Memorandum o základních směrech spolupráce je tedy jedním z významných kroků v návratu českého leteckého průmyslu na tradiční trh a obnovení někdejší spolupráce mezi oběma partnery.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

  -- ALV --
  28.06.2013

  První let letounu A 350 XWB netrpělivě očekávali také inženýři z Evektoru

  Na první let letounu Airbus A350XWB, který vzlétl v pátek 14. června 2013 z letiště ve francouzském Toulouse, netrpělivě čekali také v kunovické firmě Evektor. Specialisté z oddělení výpočtových analýz byli totiž součástí týmu vývojářů, odpovědných za pevnostní návrh tohoto v současnosti nejmodernějšího dopravního letounu.

  Letoun A350 je pro společnost Airbus přelomovým strojem - je to první dopravní letoun tohoto konsorcia, jehož konstrukce je vyrobena z kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken. V závislosti na verzi a uspořádání sedadel bude A350 XWB schopen přepravit od 270 po 440 cestujících. Společnost Evektor pracuje na vývoji letounu ve spolupráci s firmou Garner CAD Technic GmbH (skupina GCT) od roku 2010. V průběhu spolupráce byl vytvořen tým výpočtářů, který úzce spolupracuje jak se skupinou GCT, tak s odborníky ze společnosti Premium Aerotec (skupina EADS), která odpovídá za vývoj a výrobu trupu A350 XWB. "Spolupráce s GCT spočívá zejména v rozsáhlých pevnostních a únavových výpočtech zadní části trupu letounu A350. Během ní jsme načerpali nemalé znalosti v oboru výpočtů kompozitových konstrukcí, a současně i úspěšně uplatnili své dosavadní zkušenosti s pevnostními výpočty, získané při vývoji našich letadel", uvedl vedoucí týmu Evektoru ing. Jan Kozák.

  Ačkoliv první prototyp letounu A350-900 má první let za sebou, jeho vývoj zdaleka nekončí. Stroj čekají letové a pevnostní certifikační zkoušky a ve vývoji jsou také další verze letounu - např. A350-1000 s prodlouženým trupem a vyšší přepravní kapacitou. "Díky spolupráci s našimi partnery můžeme reprezentovat schopnosti českého leteckého průmyslu a zapojit se i do vývoje špičkových letadel", dodává vedoucí výpočtového oddělení společnosti Evektor ing. Ladislav Chybík.

  [Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl. Mezi letouny vyvinuté společností Evektor patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT 100 Cobra a víceúčelový stroj EV-55 Outback.]

  -- Evektor --
  15.04.2013

  SportStar EPOS - koncept letounu s elektrickým pohonem má za sebou první let

  28. března 2013 z kunovického letiště poprvé vzlétl prototyp lehkého sportovního letounu poháněného elektrickým motorem - SportStar EPOS, pilotovaný továrním pilotem Radkem Surým. Po pojížděcích zkouškách, v 8:25 hod., letoun vzlétl ke svému prvnímu zkušebnímu letu. Po krátkém, asi 10 minutovém letu úspěšně přistál a ihned poté následoval druhý let. Celkový čas, kdy byl letoun poháněn elektrickým motorem dosáhl asi 30 minut.

  Letoun SportStar EPOS (Electric POwered Small Aircraft) je koncept dvoumístného sportovního letounu blízké budoucnosti, který konstrukčně vychází z letounu SportStar RTC firmy Evektor a jehož provoz byl umožněn díky úzké spolupráci s Leteckou amatérskou asociací ČR. SportStar EPOS má optimalizovanou aerodynamiku a nové lichoběžníkové křídlo se zvětšeným rozpětím. Letoun je poháněn nově vyvinutým elektrickým motorem o maximálním trvalém výkonu 50 kW. Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné vhodné i pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. SportStar EPOS přináší výrazné snížení provozních nákladů, nákladů na údržbu motoru, nulové emise CO2 a snížení hladiny hluku. Během následujících letových zkoušek bude prověřena funkce pohonné jednotky a její vliv na letové a provozní vlastnosti letounu. Cílem je vyvinout letoun, který najde uplatnění jak u soukromých zákazníků, tak i v leteckých školách - jako letoun vhodný pro počáteční pilotní výcvik. SportStar EPOS byl vyroben společností Evektor-Aerotechnik, která je jedním z největších světových výrobců moderních lehkých sportovních a cvičných letounů, s dodávkami do více než 40 zemí.

  Více informací o tomto letounu lze získat na: stránkách výrobce
  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

   

  -- Evektor --
  12.12.2012

  První Brněnská strojírna Velká Bíteš je firmou roku 2012

  100 V již zmíněné soutěži Firma roku nakonec v konkurenci 3 315 společností nejlépe obstála První brněnská strojírna Velká Bíteš která po vítězství v kraji Vysočina dosáhla na první místo i celostátně. Firma momentálně zaměstnává 714 lidí a kromě jiného se již 15 let věnuje výchově učňů.
  Současný výrobní program zahrnuje slévárenství, obrábění kovů a především letecké výrobky - v PBS Velká Bíteš vznikl letecký motor, který se úspěšně prodává do mnoha částí světa a další motor se připravuje v rámci evropského projektu ESPOSA.
  Další informace o soutěži a celkové výsledky po krajích i v ČR najdete na stránkách soutěže.

  -- Kancelář ALV --
  03.12.2012

  Výroční shromáždění Asociace leteckých výrobců

  Dne 22. listopadu se ve Smetanově sálu Autoklubu ČR konalo výroční shromáždění Asociace leteckých výrobců ČR, které nahradilo tradiční podzimní valnou hromadu. Hlavním tématem shromáždění byl současný stav Asociace a výhled do budoucna; kromě toho pak také zazněly krátké zprávy vybraných členských společností, v tomto případě především finalistů.

  Shromáždění se kromě zástupců členských společností zúčastnili pozvaní hosté, zástupci ministerstev, státních institucí, vysokých škol a jiných organizací. Namátkou lze jmenovat ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a obchodu či ministerstvo zahraničních věcí, ale své zástupce vyslal například také Úřad pro civilní letectví, ČVUT nebo agentura CzechInvest.

  V jednotlivých vystoupeních mohli přítomní hosté získat nejen základní přehled o současné situaci v ALV, ale především o významných událostech, které se chystají do budoucna:

  • Základní zpráva o stavu ALV;
  • ASD Convention 2013 - setkání nejvyšších představitelů evropského leteckého, obranného, kosmického a bezpečnostního průmyslu se bude konat v Praze;
  • HELENA - evropská iniciativa a příležitost pro český letecký průmysl.

  Zástupci finalistů, tedy společností vyrábějících letadla, motory nebo vrtule, pak prezentovali nejen současný výrobní program svých společností, ale také jejich perspektivy a rovněž alespoň část potíží, s nimiž se firmy v leteckém průmyslu potýkají:

  • Prezentace společnosti Aircraft Industries;
  • Prezentace společnosti Evektor;
  • Prezentace společnosti PBS Velká Bíteš;
  • Prezentace společnosti Czech Sport Aircraft;
  • Prezentace Letecké amatérské asociace jako partnera "velkého" leteckého průmyslu;

  -- Kancelář ALV --
  22.10.2012

  Firmou roku 2012 v kraji Vysočina je PBS Velká Bíteš

  100 Hospodářské noviny ve spolupráci s Vodafone vyhašují tradiční největší podnikatelské klání v ČR - soutěž Vodafone Firma roku 2012. V kraji  Vysočina se letos poprvé zúčastnila také společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš, členská firma ALV s bohatou historií sahající až do roku 1950, která se v současnosti věnuje kromě jiného také vývoji a výrobě proudových motorů.
  Přestože to pro PBS Velká Bíteš byl první ročník, jehož se zúčastnili, vyhráli krajské kolo a stali se tak firmou roku 2012 v kraji Vysočina. Firma zaměstnávající přes 700 lidí získala toto významné ocenění mimo jiné pro rodinnou atmosféru, která ve společnosti panuje - jak dokládá rozhovor pořízený během předávání ceny.
  Další informace o soutěži, podmínky účasti a více o způsobu hodnocení pak najdete na stránkách Vodafone Firma roku. Kanceláři ALV pak nezbývá než První brněnské strojírně k tomuto významnému ocenění gratulovat.

  -- Kancelář ALV --
  24.09.2012

  60 let společnosti Jihlavan, a. s.

  V roce 2012 slaví 60 let existence také další člen ALV, firma Jihlavan, a. s., tradiční dodavatel hydraulických přístrojů a systémů pro letectví i jiné aplikace. U příležitosti oslav tohoto významného výročí uspořádala společnost dne 20. 9. tiskovou konferenci spojenou se slavnostním otevřením nového speciálního provozu povrchových ochran. Úvodem tiskové konference vystoupili primátor města Jihlava ing. J. Vymazal a hejtman kraje Vysočina MUDr. J. Běhounek. Pak již patřilo slovo generálnímu řediteli Jihlavanu, ing. Milanu Daňkovi.

  Přítomné hosty, mezi nimiž byli jak zástupci spolupracujících firem a výzkumných organizací, tak čelní představitelé českého leteckého průmyslu, ing. Daněk provedl 60 lety existence Jihlavanu. Společnost původně začala výrobu licenčních komponentů, ale záhy již dodávala hydraulické přístroje pro letouny MiG pod vlastní značkou a zahájila vývoj přístrojů vlastní konstrukce pro letadla české provenience (L-200 Morava, L-410 Turbolet aj.). Největšího rozmachu se společnost dočkala v 70. letech minulého století, kdy byla součástí VHJ Aero. Po ztrátě trhů v 90. letech však následoval prudký pokles výroby a redukce počtu zaměstnanců. Přesto se výrobu v Jihlavanu podařilo udržet - v roce 2004 získala firma certifikát jakosti podle AS 9100 a oprávnění k výrobě a údržbě podle Part 21&145. Nadějný vývoj znovu přerušila nedávná krize, ale s přístupem "Co tě nezabije, to tě posílí" se i tuto nesnáz podařilo překonat a pohled do budoucnosti je mírně optimistický. Letecká výroba nyní tvoří 70 % obratu a situace umožňuje investovat i do modernizace firmy; ostatně dokladem je nově otevřený provoz povrchových ochran a plán na zprovoznění nové lakovny ještě do konce roku 2012.

  Výrobky se značkou Jihlavan se dosud objevily zhruba ve 13.000 letadlech a zdá se, že toto číslo zdaleka nebude tím posledním.

  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

       

  -- Kancelář ALV --
  20.04.2012

  60. výročí založení MESITu

  Společnost MESIT holding a.s. Uherské Hradiště a její dceřinné společnosti si v letošním roce připomínají 60. výročí založení MESITu.

  Chtěli bychom při této příležitosti poděkovat všem obchodním partnerům za dlouholetou spolupráci, kterou přispěli k tomu, že seskupení MESIT holding zůstává v České republice jedním z nejvýznamnějších privátních podnikatelských seskupení koncernového typu s orientací na elektrotechnický průmysl, kovovýrobu, slévárenství a s obchodními kontakty nejen v ČR, ale v celé řadě zemí Evropy, Asie, Afriky a Ameriky.

  "MESIT - 60 let dobrá adresa"

  www.mesit.cz

  -- Kancelář ALV --
  31.01.2012

  Společnost Aircraft Industries získala certifikát od indického leteckého úřadu DGCA

  V prosinci 2011 byla mezi Aircraft Industries, a.s., a Interglobe Established Pvt. Ltd. uzavřena smlouva o zastupování na teritoriu Indie a okolních zemí, jejímž konkrétním výsledkem je vydání certifikátu "Acceptance Type Certificate for L-410 UVP-E20" indickým leteckým úřadem DGCA. Vydáním tohoto certifikátu se společnosti Aircraft Industries, a.s., otevírají nové možnosti uplatnit své letouny v dalších oblastech. Získání certifikátu usnadní v brzké budoucnosti nasadit osvědčený a kvalitní letoun na některých linkách v pro nás exotických krajích. Náš modernizovaný letoun, který již tolikrát výborně obstál v nejrůznějších až extrémních podmínkách, tak pomůže zlepšit služby a dostupnost mnoha lokalit v Indii, Bhútánu, Myanmaru, na Srí Lance, v Nepálu anebo na Maledivách.
  Můžeme se tak těšit, že jednou nás na dovolené v některé z exotičtějších zemí bude na vzdálenější destinaci převážet letoun české výroby, místo abychom se trmáceli po tamních cestách. Více na stránkách Aircraft Industries
  (Pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled.)

     

  -- Aircaft Industries --
  23.12.2011

  ALV a AOBP podepsaly ujednání o společném postupu

  Spolupráce mezi Asociací leteckých výrobců a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu již probíhá po několik let. Dne 13. prosince 2011 dostala nový impuls, kdy prezidenti obou asociací, ing. Jiří Kovář a RNDr. Jiří Hynek podepsali ujednání o společném postupu při podporování tradic, postavení a konkurenceschopnosti českého obranného, bezpečnostního, leteckého a kosmického průmyslu doma i v zahraničí.
  Nová dohoda, s platností na pět let, lépe upravuje rozdělení některých společných aktivit na podporu zmíněných oblastí průmyslu, které vyplývají z cílů stanovených jak strategiemi, tak stanovami obou asociací.

  -- Kancelář ALV --
  30.11.2011

  České organizace v rámcových programech EU - letectví

  Článek pojednává o účasti českých organizací v 6. a 7. RP EU a o významu zapojení do této formy mezinárodní spolupráce. Zmiňuje pak také nedávný úspěch týmu OKO-LV při schválení financování projektu ESPOSA, který koordinuje česká firma. >>celý článek<<

  -- správce stránek --
  23.11.2011

  Projekt ESPOSA

  Český letecký průmysl zaznamenal další úspěch, když se podařilo získat financování pro velký mezinárodní projekt koordinovaný českou stranou.
  Návrh projektu připravil tým OKO-LV z VZLÚ ve spolupráci se společností PBS VB a dalšími účastníky; projekt, pojmenovaný ESPOSA (Effective Systems and Propulsion for Small Aircraft), byl podán do 4. výzvy 7 RP EU a Evropská komise jej schválila k financování.
  Více v sekci Tiskové zprávy anebo na www.esposa-project.eu


     

  -- správce stránek --
  11.10.2011

  Firma roku 2011 ve Zlínském kraji je Aircraft Industries, a.s.

  Firma Aircraft Industries, a.s., vyhrála 1. místo v soutěži Cena hospodářských novin - Firma roku 2011 ve Zlínském kraji. Stala se tak nositelem titulu Firma roku 2011 ve Zlínském kraji.
  Jedná se o podnikatelskou soutěž, která podporuje malé a střední podnikání v regionu Zlínského kraje. O vítězi krajského kola rozhodovala porota, kterou firma Aircraft Industries zaujala nejenom tím, že je významným zaměstnavatelem v regionu, ale také péčí o pracovníky i přístupem k ekologii. "Ocenili jsme zejména to, že zaměstnává 617 lidí, má kladný přístup k ekologii a bohatou nabídku zaměstnaneckých benefitů," uvedl člen poroty Andrej Straka ze společnosti Vodafone. Aircraft Industries tak postupuje do celostátního kola, kde se o titul Firma roku 2011 utká s dalšími vítězi krajských kol z celé České republiky.
  Firma Aircraft Industries, a.s., vyhrála ve Zlínském kraji i zvláštní kategorii Odpovědná firma roku. To je cena za podnikatelský přístup, který zohledňuje dopady podnikání na životní prostředí, podporuje společensky odpovědné aktivity a celkově dbá na environmentální aspekt podnikání.

  -- správce stránek --
  29.09.2011

  Produkce letounů L410 i nadále stoupá

  Produkce nových letounů L410 každoročně stoupá. Počet prodaných letounů zákazníkům vzrostl ze tří v roce 2008 na šest v roce 2009 a konečně devět v roce 2010. V letošním roce bylo zatím dodáno osm strojů L 410 UVP-E20.
  Kompletní tisková zpráva je k dispozici v sekci Tiskové zprávy tohoto webu.

  -- správce stránek --
  30.06.2011

  První let EV-55M Outback

  Tiskovou zprávu z prvního letu EV-55M Outback si stáhněte zde. Obrázky: (pro obrázek ve větším rozlišení klikněte na náhled)


     

  -- správce stránek --
  22.01.2010

  Valná hromada Asociace leteckých výrobců ČR

  Dne 27. listopadu 2009 se v areálu VZLÚ konala Valná hromada Asociace leteckých výrobců České republiky. S ohledem na to, že svou činnost v ALV ukončili dosavadní prezident Ing. Milan Holl, CSc., a tajemník Asociace Ing. Vlastimil Havelka, byla na programu volba nových členů řídicích orgánů ALV. Zápis z Valné hromady je k dispozici v členské sekci stránek. Novým prezidentem ALV ČR byl zvolen Ing. Jiří Kovář, generální ředitel firmy UNIS, a funkci tajemníka vykonává od 1. ledna 2010 Ing. Jan Bartoň

  -- správce stránek --
  13.11.2007

  V AERU ZASEDAL CUSTOMER & PRODUCT SUPPORT COMMITTEE

  Customer & Product Support Committee (komise pro podporu zákazníka a výrobků) mezinárodní asociace AeroSpace and Defence Industries Association of Europe se ve dnech 29. – 30. října sešla ke svému pravidelnému jednání, tentokrát na půdě společnosti AERO Vodochody, a. s.

  AeroSpace and Defence Industries Association of Europe (ASD) jak název napovídá, je evropskou platformou, zastupující zájmy leteckého, kosmického a obranného průmyslu s cílem podporovat konkurenční rozvoj tohoto sektoru. Angažuje se v aktivitách, které vyžadují řešení na evropské či nadnárodní úrovni. ASD sdružuje 32 národních členských asociací z celé Evropy, zahrnujících více než 2 000 firem společně s dalšími 80 000 dodavateli. Průmyslové odvětví, které ASD reprezentuje, tak zaměstnává více než 638 000 osob a vytváří obrat přes 120 miliard eur ročně.

  ASD má 29 komisí a pracovních skupin, které se zaměřují na jednotlivé cílové oblasti, například Environment Committee (komise pro životní prostředí), Export Control Committee (komise pro řízení exportu), Economic and Legal Committee (ekonomická a právní komise), Technical Publications Specification Maintenance Group (pracovní skupina pro přípravu S1000D), Airworthiness Committee (komise letové způsobilosti), Quality Committee (komise pro jakost) nebo zmíněná Customer & Product Support Committee (CPSC). CPSC rozvíjí a spravuje oborové normy, jako jsou například S1000D International Specification for Technical Publications (mezinárodní norma pro technické publikace), S2000M Military Material Management (mezinárodní norma pro výměnu informací v oblasti materiálového hospodářství) či „ASD STE-100 Simplified Technical English-Standard“ (mezinárodní norma pro zjednodušenou technickou angličtinu).

  ASD byla založena roku 2004 sdružením organizací AECMA (European Association of Aerospace Industries), EDIG (European Defence Industries Group) a EUROSPACE (organizace na podporu kosmického průmyslu). Centrála ASD sídlí v belgickém Bruselu. Českou republiku zastupují v ASD Asociace leteckých výrobců ČR a Asociace obranného průmyslu ČR. Společnost AERO Vodochody a.s. reprezentuje národní asociace ve třech komisích: Airworthiness Committee (Oldřich Cimbálek), Customer & Product Support Committee (Jaroslav Bulánek), Technical Publications Specification Maintenance Group (Petr Palata).

  Více informací najdete na oficiálních stránkách ASD.

  -- AERO Vodochody, a. s --
  17.08.2007

  PRVNÍ ZÁSTUPCE ZÁKAZNÍKA, MINISTERSTVA OBRANY, VZLÉTL S LETOUNEM L-159, VERZE T1

  ODOLENA VODA (7. srpna 2007) - Dnes v 9,29 hodin na letišti Vodochody poprvé vzlétl s dvoumístným cvičným letounem L-159, verze T1, v rámci probíhajícího školení leteckého personálu na této verzi první zaměstnanec Ministerstva obrany ČR, vedoucí referent zkušebních pilotů Úřadu pro státní ověřování jakosti Zdeněk Ouda. Leteckým instruktorem byl testovací pilot společnosti AERO Vodochody a.s. (AV) Rostislav Stroin, který dosud na letounech rodiny L-159 nalétal zhruba jeden tisíc letových hodin.

  „Je to báječné výcvikové letadlo, které plně odpovídá zadání – co nejvíce se přiblížit jednomístnému letounu L-159, verze A. Nemá chybu. Jediný problém je, že mělo být první - mělo předcházet objednávce jednomístných strojů,“ sdělil po 51minutovém letu v letounu L-159T1 Zdeněk Ouda.

  „Let proběhl plně v souladu s letovým úkolem. Jsem velmi spokojen s úrovní připravenosti i profesionálním přístupem,“ sdělil po příletu Rostislav Stroin.

  Školení pozemního a letového personálu na novou výcvikovou verzi letounu L-159 (verze T1) probíhá v AV v několika fázích. Od 2. července do 20. července bylo přeškoleno celkem 32 zaměstnanců pozemního personálu. Od 30. července probíhá přeškolení čtyř armádních pilotů-instruktorů a dvou pilotů-zástupců pro státní ověřování jakosti, které bude ukončeno nejpozději 24. srpna 2007.

  „Po školení budou následovat tak zvané vojskové zkoušky, které ověří postupy údržby, dokumentaci a užitné vlastnosti letounu L-159T1,“ upřesnil šéfkonstruktér programu vojenských letadel AV Miloš Trnobranský s tím, že teprve po tomto ověření letounu uživatelem může být stroj předán zákazníkovi, AČR. Všechny čtyři letouny verze T1 (výrobní číslo 6075, 6076, 6077 a 6078) budou předány zákazníkovi do konce letošního roku, upřesnil.

  Dvoumístná výcviková verze T1 je konstruována tak, aby byla maximálně podobná jednomístné verzi L-159A a bylo využito maximální množství dílů z jednomístné verze A (zadní část trupu a křídlo). Nově je vyrobena přední část trupu, která je osazena mj. zdvojenými systémy řízení.

  Smlouva o přestavbě čtyř jednomístných letounů L-159 na cvičnou verzi T1 byla uzavřena dne 26. června 2006. Vedle letounů zahrnuje dodávky náhradních dílů, pozemního vybavení, dokumentace a školení pozemního a letového personálu. Navazuje na 25letou rámcovou smlouvu o podpoře flotily letounů L-159 a L-39 ve vlastnictví Ministerstva obrany ČR ze dne 8. prosince 2005.

  AERO Vodochody a.s. je největším výrobcem letecké techniky a největší zbrojovkou v ČR. Je jedním z nejstarších výrobců této techniky na světě (zal. 1919). Celkové tržby společnosti v posledních 30 letech dosáhly 90 miliard Kč. Export v tomto období dosáhl objemu 50 miliard Kč. Celkem AERO Vodochody a.s. vyrobilo během své více než 88leté existence více než 11 000 letounů, z toho 6 500 vojenských proudových cvičných letounů (L-29/39/59 a L-159) a 3 700 migů (MiG 15/19/21). Od ledna 2007 je 100% vlastníkem společnosti česko-slovenská private equity skupina Penta.

  -- V. Kulich, Aero Vodochody --
  17.08.2007

  AERO ZÍSKALO DOPLŇKOVÉ TYPOVÉ OSVĚDČENÍ PRO L-159T1

  Dne 2. srpna 2007 získala společnost AERO Vodochody a.s. (AV) doplňkové typové osvědčení (DTO-0003) pro pokročilý cvičný letoun L-159, verze T1, který si objednalo v počtu čtyř kusů Ministerstvo obrany ČR.

  DTO převzal od odboru pro vojenské letectví Ministerstva obrany ČR (OVL) hlavní konstruktér programu vojenských letadel AV Miloš Trnobranský, a to symbolicky v den 10. výročí prvního vzletu prvního prototypu dvoumístného letounu L-159T výrobní číslo 5831 (2. srpna 1997). OVL současně rozšířil platnost oprávnění AV k výcviku o piloty-instruktory Armády ČR pro L-159, verzi T1.

  Doplňkové typové osvědčení znamená, že letoun L-159, verze T1, je certifikován pro stanovené účely (především výcvik vojenských pilotů) a po proškolení pozemního a leteckého personálu a následném ověření letounu uživatelem (tak zvaných vojskových zkouškách) může být předán zákazníkovi, Ministerstvu obrany ČR. „Vojskové zkoušky, které ověří postupy údržby, dokumentaci a užitné vlastnosti letounu L-159T1, by měly probíhat od 27. srpna až do 7. září 2007,“ upřesnil M. Trnobranský.

  „Verze T1 je dvoumístný pokročilý výcvikový letoun, který na přání zákazníka využívá maximální množství dílů z dříve vyrobených jednomístných pokročilých bitevníků L-159. Letoun je tak jednomístné verzi maximálně podobný a může být dodán v relativně krátké lhůtě. Doba mezi opravárenskými prohlídkami letounu, meziopravní resurs, je stanovena na osm let či 2 000 letových hodin,“ uvedl vedoucí projektu L-159T1 Pavel Sedláček. „Všechny čtyři letouny verze T1 budou předány zákazníkovi do konce letošního roku,“ potvrdil.

  Smlouva o přestavbě čtyř jednomístných letounů L-159 na cvičnou verzi T1 byla uzavřena dne 26. června 2006. Vedle výroby letounů zahrnuje dodávky náhradních dílů, pozemního vybavení, dokumentace a školení pozemního a letového personálu. Smlouva o přestavbě navazuje na 25letou rámcovou smlouvu o podpoře flotily letounů L-159 a L-39 ve vlastnictví Ministerstva obrany ČR, která byla podepsána dne 8. prosince 2005.

  -- V. Kulich, Aero Vodochody --
  05.04.2007

  Kosmický kurýr

  Česká kosmická kancelář vydává a zdarma distribuuje elektronický měsíčník Kosmický kurýr.

  K odběru tohoto periodika je možné se přihlásit na e-mailové adrese info@czechspace.cz.

  -- M. Vališ, ALV --
  design: DIS MEDIA
  Nábytek Šváb Blansko, nábytek na míru